מכשירי שמיעה

2

13

10
1

19

קצת לפני:

על פי נתונים המתפרסמים בשנים האחרונות, אחד מכל שלושה אנשים בני 65 ומעלה, סובלים מירידה בשמיעה. הירידה בשמיעה גורמת באופן מיידי לירידה באיכות החיים, בעצם היכולת לחוסר תקשורת בין אנשים. בשל הירידה הזו מכשירי שמיעה הם מצרך מבוקש בגילאים האלה.
עוד עולה מנתונים אלו כי גם מספר הצעירים אשר צריכים מכשירי שמיעה עולה בהדרגה משנה לשנה.

מטרת מכשירי השמיעה היא לסייע לאדם הסובל מבעיות שמיעה בדרגות חומרה שונות, להמשיך ולקיים אורח חיים תקין, נוח ותקשורתי ככל האפשר. מכשירי השמיעה מהיותם מכשירים אלקטרוניים פועלים על סוללות ומורכבים ממיקרופון לקליטת הצלילים הסביבתיים, מגבר עוצמה ורמקול אשר נועד להעביר את הצלילים לאוזן המשתמש.
אך ישנם גם חידושים בתחום השמיעה שצריך להכיר, למשל מכשירי שמיעה נטענים ללא סוללות או מכשירי שמיעה MICRO מיוחדים לצעירים.

סוגי מכשירי שמיעה:

מכשירי השמיעה מתחלקים למכשירים הפועלים בטכנולוגיה פשוטה אנלוגית (ישנה) אשר ניתן למצוא לרוב בהסדרים עם קופות החולים,
או בטכנולוגיה דיגיטאלית חדישה שניתן למצוא במכוני שמיעה.
ההבדל בין השניים מהותי – מכשיר הפועל בצורה דיגיטאלית מכיל בתוכו מחשב המעבד את הצלילים הנקלטים באמצעות המיקרופון, מפחית רעשים, מאפשר וויסות של עוצמת הצלילים ושמיעה מכוונת, מקנה אפשרות לתוכניות המותאמות לצרכיו, מאפייניו ואורח חייו של המשתמש ועוד הרבה אופציות אשר מותאמות למשתמש.

לעומתו, מכשיר שמיעה אנלוגי, משמש רק להגברת הצלילים הנקלטים מהסביבה, ועל כן הוא מאופיין כפחות מדויק כמעביר יותר רעשי רקע וקשה יותר להסתגלות.

בחירת המכשיר נעשית לאחר בדיקות שמיעה והיא נגזרת הן מאופי הליקוי ממנו סובל המשתמש והן מפרמטרים שונים כדוגמת צרכיו, אורח חייו ותפקודו המוטורי המאפשר שימוש במכשירים מורכבים יותר. על כן, אין להניח מראש כי מכשיר דיגיטאלי הינו בהכרח הפתרון הנכון לכל לקויי השמיעה ויש להיוועץ טרם הרכישה עם מומחה שמיעה לאבחון סיבת הליקוי האודיו-לוגי לבירור חומרת הפגיעה.

מכשירי שמיעה מתחלקים לכמה קטגוריות :

מכשירי שמיעה המתיישבים מחוץ לאפרכסת BTE – לרוב מדובר במכשירים הבולטים לעין, אך כיום מוצעים מכשירים חוץ אוזניים גם במתכונת קטנה יותר, המעבירים את הצלילים לתעלת האוזן בצורה אסתטית באמצעות צינורית דקה.

מכשירי שמיעה מדגם X או RIC, קטנים במיוחד – אלו מכשירי שמיעה מהדור החדש אשר מכילים טכנולוגיה ברמה גבוהה מאוד ובנויים בצורה דיסקרטית ביותר כך שכמעט לא ניתן להבחין בהם.

מכשירי שמיעה תוך אוזניים CANAL – מכשירי שמיעה המותקנים בחלל האפרכסת ובולטים פחות.
מכשירי שמיעה קטנים במיוחד מדגם CIC או DEEP הם מכשירי השמיעה הקטנים בעולם, חשוב לזכור שהם אינם מתאימים לכל ירידות השמיעה וכן לא לכל אוזן.

עלויות מכשירי שמיעה:

מכשירי שמיעה טובים אשר מסוגלים לשרת את המשתמש בהם שנים צריכים לכלול טכנולוגיה גבוהה, אחריות ויכולת עמידה גבוהה.
מכשירים אלו יכולים לנוע בטווח מחירים של 4,500-25,000 ש”ח, הכל תלוי ברמת הטכנולוגיה שהמשתמש רוצה.
למשל מכשירי שמיעה בטכנולוגיה זעירה (xeara) הינם בעלי יכולות התממשקות עם סמארטפונים, כך שהמשתמש יכול לענות לטלפון שלו דרך מכשיר השמיעה, בנוסף קיים גם מכשיר AQ שהוא מכשיר נטען ללא סוללות.
מכשירים אלו יקרים יותר אך ישמשו את המשתמש בצורה יעילה יותר ולהרבה יותר שנים ממכשירי שמיעה זולים.

לחצו כאן כדי לקרוא על :  האם אנו באמת מבינים כיצד פועלים מכשירי שמיעה