טיפול בטיניטוס TINNITUS

 

56

טיניטוס

טיפול TRT טיניטוס (TINNITUS RETRAINING THERAPY)
טיניטוס או טינטון היא תחושה של רעש או קול אשר נשמע בהעדר מקור חיצוני. מדובר בתופעה שכיחה. ההערכה היא שבערך 12% מכלל האוכלוסיה העולמית סובלת מרעשים,שריקות,ציפצופים, זימזומים ותיפופים שהם אופייניים לטיניטוס. לחלק מהאנשים אלה זה גורם לאיכות חיים פגומה. אחוז מסוים מוצא את המצב לבלתי נסבל.
__________________________________________________
במחקר שפורסם בשנת 2012 אשר בדק 32 בתי חולים ומרכזים רפואיים בעולם אשר בהם מתבצעים טיפולים בתופעת טיניטוס התגלו הנתונים הבאים:
יותר מ61% מהסובלים מטיניטוס סובלים גם מחרדה, מתח, עצבנות ופגיעה משמעותית באיכות החיים.
רבים מהם סובלים בנוסף לטיניטוס גם מירידה בשמיעה או מהיפראקוזיס.
במחקר הגדול נשאלו סובלים רבים מהם ההמלצות אשר קיבלו מרופא הא.א.ג שלהם, התשובות הנפוצות ביותר בהם הם נתקלו היו מתסכלות מאוד.
לרוב נאמר להם שמדובר בפגיעה בלתי הפיכה באוזן הפנימית, ושאין כל טיפול שיכול להקל על הסימפטומים הטרדניים, על כן, יש ללמוד לחיות עם זה.
מידע זה הינו מידע שגוי המקובל עדיין על חלק מהרופאים אשר אינם יודעים לטפל בטיניטוס, דבר שיכול להביא לתסכול רב.

מודל הטיפול בשיטת  TRT – Tinnitus Retraining Therapy אשר פותח על ידי פרופוסור ג’סטרבוף הינו המוביל כיום בעולם, והוא מביא תקווה חדשה לסובלים מטינטון, שכן מעל 84% מהמטופלים מגיעים לתוצאות טובות בתוך שנה עד שנה וחצי בממוצע. הטיפול אינו כרוך בפעולות חודרניות או התערבות כירורגית, ואינו מבוסס על מתן טיפול תרופתי פסיכיאטרי. על כן, לטיפולי TRT אין תופעות לוואי, והוא אינו עשוי לגרום לכל נזק.

השיטה משלבת ברור רפואי מעמיק, הגדרה ואפיון של הטינטון ותוכנית טיפולית מותאמת באופן אישי. לחלק מהמטופלים הינם בעלי לקות שמיעה, כך שיש צורך להתאים מכשירי שמיעה משולבים במכשירי WAVE ולפעמים יש רק צורך בהתאמת מכשיר SUOL, המכשיר דמוי מכשיר שמיעה בצורתו, המגרה את האוזן על ידי השמעת צליל מיוחד ברקע הצליל מבוקר ונחלש באופן אוטומטי במשך כל תקופת הטיפול.
במשך הטיפול המטופלים נדרשים להגיע אחת לתקופה לבדיקה וכיוון המכשיר וזאת כדי למדוד את הצלחת הטיפול על פני פרק הזמן שעבר.

הTRT הינה גם שיטת הטיפול היעילה ביותר לטיפול של “היפראקוזיס” – רגישות יתר לרעש.
אחוזי ההצלחה בטיפול ב”היפראקוזיס” על ידי הTRT גבוהים מאוד ומגיעים לעד 88% הצלחה.
הטיפול הנכון במטופלים אשר סובלים מטיניטוס ואי סבילות לרעש גם יחד הינו פתרון להיפראקוזיס לפני תחילת הטיפול בטיניטוס.

חשוב לציין כי, הטיפולים הפולשניים אשר מצויים בשוק, כגון: תרופות, דיקור, ניתוחים ועוד.
נמצאו כלא יעילים לפתרון בעיית הטיניטוס וחמור מכך, בחלק מהמקרים האכזבה מהטיפולים הללו אשר לא צלחו, הובילו להחמרה במצב של המטופל!

” זכרו ” הטיניטוס הוא אינו מחלה אבל אפשר להפסיק לסבול ממנו !