כלל המרפאות פועלות בכפוף לנוהלי משרד הבריאות (התו הירוק)

קריאת אודיוגרמה

מה היא אודיוגרמה ?

האודיוגרמה הינה מצג גרפי של ספי השמיעה המהווה חלק מבדיקת השמיעה. האודיוגרמה מציגה את ספי העוצמות של הקול שהנכם מסוגלים לשמוע על-פני טווח תדירויות (HZ), התדירות נמדדת בהרץ והינה מה שאנו תופסים כגובה הצליל. העוצמה נמדדת בדציבל (DB).

הבדיקה קצרה יחסית ואינה כרוכה באי נעימות או כאב כלשהו. היא צריכה להתבצע במכון שמיעה מקצועי באמצעות הפניה מהרופא המטפל או מבחירה אישית של המטופל אשר חש בירידה בשמיעה. ייתכן שממצאי הבדיקה יצביעו על הצורך בהיעזרות במכשיר שמיעה.

הבדיקה נערכת בחדר אטום לרעשי חוץ, שהותאם לצורך כך במיוחד במכון השמיעה. במהלך הבדיקה תרכיבו אוזניות. באמצעות מכשיר רפואי קליני הקרוי אודיומטר יושמעו לכם צלילים בתדירויות מסוימות (טונים טהורים), ובעוצמות שונות – תחילה באוזן אחת ולאחר מכן באוזן השנייה. במהלך הבדיקה הזו, עוצמת הצלילים תלך ותפחת עד שלא תוכלו לשמוע אותם כלל – כך האודיולוג או מומחה השמיעה יגלה את סף השמיעה האמיתי שלכם. באודיוגרמה מצוינים, בין היתר, ספי השמיעה שלכם בתדירויות מסוימות בטווח שבין 125 ל-8000 הרץ. 

בדיקה נוספת שתיערך לכם היא בדיקת היכולת שלכם לשמוע ולהבחין במילים. בבדיקה זו תאזינו לסדרה של מילים עליהן תתבקשו לחזור. תחילה בעוצמה הולכת ופוחתת ולאחר מכן בעוצמות שונות. המידע המתקבל מבדיקה זו מסייע לקבוע את סף השמיעה לדיבור – העוצמה החלשה ביותר בה הנכם מסוגלים לשמוע דיבור. כמו כן, נקבעת היכולת שלכם להבחין בין מילים שונות בתדירויות שונות.

כאשר תוצאות השמיעה יצביעו על קיומו של ליקוי בשמיעה, ייתכן ותירשם בטופס הבדיקה המלצה לשימוש במכשירי שמיעה (שיקום שמיעה). באפשרותכם לבקש בתום הבדיקה להתייעץ עם מומחה לשיקום שמיעה אשר הוכשר במיוחד לעניין זה, התאמת מכשיר שמיעה היא עיסוק למקצוענים בלבד. הקפידו תמיד ללכת לייעוץ לאנשי מקצוע מיומנים, מוסמכים ומנוסים.

במהלך הפגישה, מומחה השמיעה יקשיב לבקשותיכם והעדפותיכם וימליץ לכם על המכשירים המתאימים עבורכם. המומחה ייתן המלצה זו בהתבסס, בין היתר, על שיקולים רבים כגון חומרת ירידת השמיעה שלכם, אופייה, התאמה לאורח חייכם, ניסיון קודם במכשירי שמיעה והמבנה האנטומי של האוזן שלכם. במהלך הפגישה ייתכן ומומחה השמיעה או הטכנאי אשר נמצא במרפאה ייקח דגימה של תעלת האוזן שלכם על-מנת להכין מהמידה שנוצרה את גוף מכשיר השמיעה או האוזנייה המחוברת אליו בהתאם לסוג המכשיר המומלץ, כל זאת בהתאמה אישית ומיוחדת.

סימנים חשובים באודיוגרמה :

(כחול) מסמן את ספי השמיעה של האוזן השמאלית

(אדום) מסמן את ספי השמיעה של האוזן הימנית

Hz הינה יחידת מידה למדידת אורך גל הקול (צליל-תדר)

הינה יחידת מידה למדידת גובה גל הקול (עוצמה)

קו לא רציף מסמן את ספי השמיעה דרך הולכת עצם (BC) והמרחק בינו לבין הקו הרציף (AC) יכול להעיד על בעיית שמיעה הולכתית.

סוגי ירידות שמיעה

ירידת שמיעה קלה

ירידת שמיעה קלה

ירידת שמיעה בינונית

ירידת שמיעה קשה

ירידת שמיעה עמוקה

טיניטוס (רעשים באוזניים)

ירידת שמיעה הולכתית