כלל המרפאות פועלות בכפוף לנוהלי משרד הבריאות (התו הירוק)

למה חשוב לטפל בשמיעה מוקדם - משולחנו של פרופ' קרסו

הקשר בין בעיית שמיעה וירידה בתפקוד הקוגניטיבי.

ירידה בשמיעה כסיבה נוספת לירידה קוגניטיבית ואף לדמנציה מוקדמת!

משולחנו של פרופ' רפאל (רפי) קרסו.
היועץ המקצועי של חברת גל מכשירי שמיעה. פרופ׳ למדעי המוח ומערכת העצבים מאוניברסיטת ב״א, מומחה בנוירולוגיה וטיפול בכאב. מנהל המחלקה הנוירולוגית ומרפאת הכאב (בדימוס) במרכז הרפואי  הלל יפה בחדרה.

מערכת העצבים והמוח שלנו צריכים גירוים מתמידים כדי לא להתנוון ובכדי להתפתח וליצור קשרים חדשים, ללא גירוי מספק מתחיל תהליך של ניוון (דגנרציה של המוח) שיכול להוביל לפגיעה קוגניטיבית ואף לדמנציה מוקדמת.

מחקרים רבים הצליחו להדגים קשר זה שבין ירידות בשמיעה (אפילו קלות) לבין דמנציה ואף להתדרדרות משמעותית ביכולת הקוגניטיבית, כאשר הוכיחו כי השכיחות לליקוי שמיעה גבוהה פי שניים במטופלים הסובלים מדמנציה (ואף מאלצהיימר), לעומת קבוצת הביקורת של בני גילם. נראה כי קיים קשר בין עוצמת הליקוי ודרגת הדמנציה, כך שמטופלים הסובלים מליקוי השמיעה חמור יותר נוטים לסבול גם מדמנציה יותר מתקדמת שפרושה התדרדרות קוגניטיבית קשה יותר.

ירידה קוגניטיבית, דמנציה (שיטיון) ולקות שמיעה הן תופעות שכיחות בקרב אוכלוסיית הגיל המבוגר ולא מעט פעמים מופיעות יחד. מה הקשר בין ירידה בתפקוד הקוגניטיבי לליקוי שמיעה וכיצד משפיעים אחד על השני? האם ליקוי שמיעה מהווה גורם סיכון להתפתחות דמנציה?

מעל חמישים מיליון אנשים בעולם סובלים כיום מדמנציה. 12% מאוכלוסיית העולם סובלים מליקוי שמיעה משמעותי, כשליש מתוכם מעל גיל 65. מאחר ושתי התופעות קשורות בגיל מבוגר, לא מן הנמנע כי בהרבה מקרים התופעות ילכו יד ביד.

מחקרים נוספים הדגימו קשר ליניארי בין ליקוי שמיעה לדמנציה. במחקר אחד אף הצליחו להדגים כי על כל החמרה נוספת של 10 דציבל בשמיעה, הסיכוי לפתח דמנציה עולה פי 1.2.

אחת ההשערות העולות מהמחקר הינה: העליה בעומס הקוגניטיבי הכרוכה בעיבוד נתונים במוחנו, בתנאים של ליקוי שמיעה קשה, עלולה לדברי החוקרים להביא לתהליכים נוירו דגנרטיביים שיובילו לדמנציה בשלב מוקדם. שינויים במבניים ותפקודיים במוח נמצאו בשכיחות גבוהה יותר במטופלים עם ליקוי שמיעה ודמנציה, עד כדי ניוון מוחי באזור האונה הטמפורלית,(האחראית על הזיכרון, הדיבור ועוד)- שם מתבצע רוב העיבוד השמיעתי.

קישור למחקר : The link between hearing loss and early dementia
קישור למחקר : How Can Hearing Loss Cause Dementia
קישור למחקר : Association between hearing loss and cognitive function

אבל ישנה דרך נוספת לקשור בין התופעות שקשורות בעובדה שמטופלים הסובלים מלקות שמיעה נוטים להסתגר ואינם נוטלים חלק באינטראקציות חברתיות. כתוצאה מירידה בגירויים סביבתיים וקוגניטיביים, בידוד ולעתים אף דיכאון, עולה הסיכון ללקות בדמנציה.

מסיבות אלו ואחרות, ליקוי שמיעה מהווה גורם סיכון להתפתחות ירידה קוגניטיבית ודמנציה בשלבים מוקדמים בחיים.

דבר אחד הוכח, במקרה של מטופלים מבוגרים הסובלים מליקוי שמיעה, שיפור השמיעה משפר את התפקוד הכללי והחברתי, משפר  את איכות החיים ומעכב את התקדמות הירידה הקוגניטיבית והדמנציה.

אם הנכם חשים בירידה בשמיעה, או בעובדה שאתם שואלים שוב ושוב מה? מבקשים מבן שיחתכם לחזור על דבריו או מבחינים שיש קשיים בהבנת דיבור, קושי לנהל שיחה ו/או צורך בהגברת עוצמת הקול בעת שיחת טלפון או צפייה בטלוויזיה, מומלץ לפנות לבדיקת שמיעה ובהתאם לממצאים לפנות אל הרופא/ה.

אנשים רבים נמנעים מלטפל בירידה בשמיעה בגלל בושה!- אל תתביישו להיעזר במכשיר שמיעה , כפי שאין סיבה להתבייש בהרכבת משקפיים או במקל הליכה!

אם אובחנתם כסובלים מירידת שמיעה, מומלץ לפנות למומחים לשיקום שמיעה בכדי להתאים לכם מכשירי השמיעה הנכונים והמומלצים ביותר עבורכם, יכולת ההסתגלות למכשירי שמיעה גבוהה בהרבה בשלבים המוקדמים יותר של התפתחות הליקוי. כמו כן, גיל המטופל משפיע על מידת ההסתגלות, ככל שהמטופלים מבוגרים יותר כך הם מתקשים יותר להסתגל למכשירי שמיעה, הן מבחינת תפעול המכשירים והן מבחינת הרכבתם. שיקום שמיעה מוקדם מהווה יתרון משמעותי ומביא להישגים תפקודיים גבוהים יותר תוך זמן קצר יחסית.

מקורות נוספים בשפה העברית, אתר עמותת עמדא לחולי אלצהיימר.

 

מלאו את הפרטים ואנחנו ניצור קשר לתיאום בדיקה/ייעוץ